تبلیغات
دانشمندان پنجم فاضلی - واكسن چیست ؟واكسن را چگونه میسازند؟

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.


واكسن چیست ؟

موجود زنده ، مانند بدن انسان به خودی خود نیروی مقاومت و غلبه یافتن بر میكروبها را دارد . این حالت را « مصونیت » می نامند. اما در برخی از موارد باید بدن را از خارج كمك كرد ، تا چنین مصونیتی را پیداكند . در بسیاری از بیماری هایی كه از ویروس پدید می آیند ، اگر انسان یكبار آن بیماری را بگیرد و خوب بشود دیگر در برابر آن مصونیت پیدا می كند . مثلاً آبله ، سرخك و آبله مرغان از بیماری هایی هستند كه اگر یك بار انسان آنها را بگیرد ، برای همیشه از آنها مصونیت پیدا می كند . یعنی دیگر آنها را هرگز نخواهد گرفت .
اما بیماری های دیگری مانند آنفولانزا ممكن است چند بار به سراغ به سراغ انسان بیایند .پس برای رهایی از چنگ انها می آیند و به طور مصنوعی در انسان مصونیت ایجاد می كنند .
بدین طریق كه ویروس ضعیف شده آن بیماری را به بدن تزریق كرده ، انسان را دچار یك حالت خفیفی از آن بیماری می نمایند. ولی چون این بسیار ضعیف است، انسان به زودی بهبودی می یابد و پس از بهبودی كامل برای یك مدت طولانی در برابر آن مرض ، مصونیت می یابد .
واكسن زدن یعنی تزریق ویروس ضعیف یك بیماری به بدن.
واكسن دارای میكرب بیماری است كه البته آنرا ضعیف و بی آز
ار ساخته اند واكسن از پی تزریق در بدن انسان « پادزهر » درست می كند كه با ویروس بیماری وارد نبرد می شوند و آنها را خنثی میكنند .
طرز ساختن واكسن چگونه است ؟

واكسن را اینگونه میسازند : نخست حیوانی را عمداً دچار بیماری مورد نظر می كنند . سپس ویروس آن بیماری را از بدن حیوان مزبور جدا می سازند .
مجدداً این ویروس را به حیوانی دیگر تزریق می كنند و پس از بیمار شدنش ، باز ویروس را از بدنش جدا می سازند . آنقدر این عمل را تكرار می كنند تا به قدری ویروس ضعیف گردد كه اگر آنرا به بدن انسانی تزریق كنند نه تنها او را بیمار نكند، بلكه برایش مصونیت هم پدید آورد .
راه دیگر واكسن سازی این است كه آن را از ویروسهای مرده یا بی فعالیت به دست می آورند .
با تزریق این نوع واكسن بدن مشغول ساختن پادزهر می شود و خود را آماده دفاع در برابر میكر وب اصلی می كند .برای بیماری خواب و آنفولانزا از این روش استفاده می كنند . و بالاخرهگاهی هم خود ویروس را بی آنكه ضعیفش گردانند از راه پوست به بدن تزریق می نمایند . آنگاه چون ویروس از راه غیر طبیعی وارد بدن گردیده ، باز در آن ایجاد مصونیت میكند .


تاریخ : دوشنبه 4 اسفند 1393 | 09:46 ب.ظ | نویسنده : سیده سودابه فاضلی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • حسابدار