تبلیغات
دانشمندان پنجم فاضلی - بخش پنجم علوم تاریخچه زمین

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

زمین شناسان با استفاده از آثاری كه از گذشته به دست آورده اند، به اطلاعات زیادی پی برده اند. انسان ها با مطالعه سنگ های رسوبی، آب و هوا، محل دریاها، خشكی ها و نوع گیاهان و جانوران كه از بین رفته اند، اطلاعاتی به دست آورده اند.

فسیل:
به آثاری از جانداران بسیار قدیمی كه در سنگ ها باقی مانده اند، فسیل (سنگواره) می گویند. فسیل ها یا مانند استخوان و دندان قسمت هایی از بدن جانداران بسیار قدیمی اند یا مانند پا اثری از بدن جانداران هستند. برای تشكیل بعضی فسیل ها میلیون ها سال لازم است.
استفاده از فسیل:
دانشمندان با مطالعه فسیل ها درباره گذشته زمین و تغییرات آن اطلاعات زیادی به دست می آورند. كسی كه فسیل ها را مطالعه می كند باید درباره جانوران و گیاهان امروزی محل زندگی و نوع رفتار آنها اطلاعات كاملی داشته باشد. مثلاً اگر در بالای كوهی فسیل ماهی یافت شود معلوم می شود در آن نقطه قبلاً دریا بوده است.
تاریخچه جانداران:
وقتی زندگی در دریا شروع شد، ابتدا موجوداتی كه بدن آنها فقط یك سلول داشت در دریاها فراوان شدند و بعد نوبت به جانوران بی مهره رسید و پس از میلیون ها سال اولین مهره داران یعنی ماهی ها به وجود آمدند. با پیدا شدن گیاهان، زندگی بر روی خشكی ها آغاز شد كم كم جانوران هم در روی خشكی ها ظاهر شدند. بعد آب و هوا، تغییر كرد، به طوری كه محیط مناسبی برای رشید خزندگان به وجود آمد. تعداد خزندگان فراوان شد و طول بعضی از آنها به 30 متر می رسید. به این خزندگان دایناسور می گویند. دایناسور ها حدود 65 میلیون سال پیش مرده اند و پس از نابودی آنها عصر فراوانی گیاهان و جانوران فرا رسید.
تغییر خشكی ها و دریاها:
زمین شناسان معتقدند ابتدا در روی كوه زمین، فقط یك خشكی و یك اقیانوس بزرگ وجود داشت. در حدود 200 میلیون سال پیش این خشكی ابتدا از وسط شكاف برداشت و به تدریج به دو نیم تقسیم شد و بین دو خشكی دریایی به وجود آمد. چندین میلیون سال بعد، دو خشكی شمالی و جنوب هر یك كوچك تر و بیشتر شده و خشكی های امروزی را به وجود آوردند.

پرسش های بخش 5

جملات صحیح و غلط را مشخص كنید

 1- در سنگ های آذرین ممكن است آثاری از فسیل ها پیدا شود.       نادرست

2- دوزیستان بعد از خزندگان در روی زمین به وجود آمدند.           نادرست

۳- همه فسیل های یك منطقه را نباید جمع آوری كرد.                درست

4- بریدگی های غرب آفریقا و شرق آمریكای جنوبی نشانگر آن است كه زمانی آن دو محل به هم چسبیده بوده اند.                                                درست 

سؤالات تشریحی

1-چگونگی پیدایش سنگ هایی رسوبی را توضیح دهید؟

وقتی آب رودخانه ها به دریا ها و دریاچه ها می ریزند مقداری گل و لای و شن و ماسه با خود به دریاها می برند. موادی كه وارد دریا می شوند بر اثر سنگینی به ته دریا می روند و بر اثر فشار و سنگینی لایه های جدید لایه های  قدیمی محكم می شوند و تبدیل به سنگ می شوند.

 2- معمولاً در سنگ های رسوبی لایه های قدیمی تر در كجا قرار می گیرند؟

در زیر قرار می گیرند.

3- فسیل یا سنگواره چیست و چگونه تشكیل می شود؟

هنگامی كه جانداران در بین لایه های شن و ماسه مدفون می شود در طی سالیان دراز قسمت های نرم بدن می پوسد و اثر قسمت های سخت بر روی سنگ ها باقی می ماند؛ به این آثار باقیمانده از جانداران فسیل یا سنگواره گفته می شود.

4- از موجودات ساكن در آب بیشتر فسیل می ماند یا از موجودات ساكن در خشكی؟

از موجودات ساكن در آب

5- از سنگواره ها چه استفاده ای می شود؟

برای شناسایی تاریخچه هر ناحیه، سنگواره آن ناحیه را مورد بررسی قرار می دهند.

6- از سنگواره ای كه اثر صدف جانوران را نشان می دهد چه می فهمیم؟

می فهمیم كه در آن ناحیه در زمان های دور دریا بوده است.

  7- زندگی موجودات زنده ابتدا از كجا آغاز شد؟

ابتدا از دریاها آغاز شد.

8- از چه زمانی جانوران بر خشكی ها ظاهر شدند؟

از زمانی كه گیاهان توانستند در خشكی زندگی كنند. جانوران نیز در خشكی فراوان شدند.

9- بعد از نابودی خزندگان چه جانورانی زیاد شدند؟

پرندگان و پستاندارانتاریخ : چهارشنبه 24 آبان 1391 | 05:32 ب.ظ | نویسنده : سیده سودابه فاضلی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • حسابدار